Zespoły muzyczne

Metallica w Polsce - historia koncertów najpopularniejszej grupy metalowej

Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska17.09.20239 min.
Metallica w Polsce - historia koncertów najpopularniejszej grupy metalowej

Metallica to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych i najbardziej kultowych zespołów heavymetalowych na świecie. Ich koncerty od lat przyciągają tłumy fanów, łamiąc rekordy frekwencji i popularności. Polscy fani również z niecierpliwością wyczekują występów tej legendarnej formacji. Trasy koncertowe Metalliki od ponad 30 lat przemierzają nasz kraj, dając polskiej publiczności okazję do zobaczenia tego wyjątkowego zespołu na żywo.

Pierwsze koncerty Metalliki w Polsce (1986-1991)

Debiutancki występ w Katowicach (1986)

Pierwszy raz Metallica zagrała w Polsce w 1986 roku. Był to debiutancki występ grupy w naszym kraju, który odbył się 5 sierpnia w katowickim Spodku. Koncert ten promował wydany rok wcześniej album "Ride the Lightning". Setlista obejmowała utwory z tej płyty oraz z debiutanckiego albumu "Kill 'Em All". Frekwencja na tym historycznym występie sięgnęła 10 tysięcy osób. Polscy fani metalu z niecierpliwością wyczekiwali na tę okazję, by zobaczyć Metallikę na żywo. Koncert był dużym wydarzeniem na rodzimej scenie metalowej i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Koncerty w ramach trasy "Damaged Justice Tour" (1989)

Kolejna okazja na zobaczenie Metalliki w Polsce nadarzyła się trzy lata później. W ramach trasy "Damaged Justice Tour" promującej album "...And Justice for All" zespół zagrał aż 7 koncertów w naszym kraju. Odbyły się one w styczniu 1989 roku w największych polskich halach, między innymi w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Bilety na wszystkie występy rozeszły się błyskawicznie. Polscy fani zgromadzili się, by usłyszeć na żywo nowy repertuar zespołu. Koncerty cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem i przyniosły Metallice ogromną popularność w Polsce.

Występ na festiwalu Monsters of Rock (1991)

Kolejnym przełomowym momentem był występ Metalliki w Polsce w 1991 roku. Zespół pojawił się na festiwalu Monsters of Rock organizowanym na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Impreza zgromadziła około 50 tysięcy fanów, którzy przybyli z całej Polski i Europy. Metallica zaprezentowała utwory z albumu "Metallica", promowanego wówczas na trasie koncertowej "Wherever We May Roam Tour". Legendarne już dziś nagrania, takie jak "Enter Sandman", "Sad But True" czy "Nothing Else Matters" zelektryzowały zgromadzoną publiczność. Występ na Monsters of Rock umocnił pozycję Metalliki jako kultowej grupy w Polsce.

Era „Metallica” i „Load” (1992-1998)

Koncerty promujące „Metallica” (1992)

Rok po wydaniu przełomowego albumu "Metallica", popularnie zwanego "Czarnym albumem", zespół powrócił do Polski, by zaprezentować nowy materiał na żywo. W czerwcu 1992 roku odbyły się 2 koncerty - w Chorzowie i Warszawie. Bilety na oba występy rozeszły się błyskawicznie, a fani ochoczo powitali nowe, bardziej mainstreamowe oblicze grupy. Trasa koncertowa promująca "Metallice" okazała się wielkim sukcesem. Występy w Polsce również cieszyły się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem.

Trasa "Nowhere Else to Roam" (1993)

Rok później Metallica powróciła do Polski w ramach trasy "Nowhere Else to Roam", kontynuującej promocję albumu z 1991 roku. Tym razem zespół zagrał jeden koncert - 3 lipca 1993 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Na występ przybyło aż 70 tysięcy fanów. Była to największa publiczność, jaką do tej pory zgromadziła Metallica w Polsce. Zespół zaprezentował zarówno nowszy materiał, jak i starsze klasyki, wywołując entuzjazm zgromadzonego tłumu.

Występy z okazji premiery „Load” (1996-1998)

Kolejne trzy lata przyniosły zmianę stylistyczną w twórczości Metalliki. W drugiej połowie lat 90. zespół zaczął eksplorować brzmienie bardziej stonowane i bluesowe, czego wyrazem był album "Load" z 1996 roku. Metallica powróciła do Polski latem 1998 roku, by zaprezentować nowy materiał na żywo. Odbyły się 2 koncerty - we Wrocławiu i w Warszawie. Choć zmiana stylistyki nie wszystkim przypadła do gustu, występy cieszyły się popularnością. Polscy fani niezmiennie gorąco witali Metallikę w naszym kraju.

Okres „Garage Inc.” i „S&M” (1998-2000)

Koncerty akustyczne i z orkiestrą (1999)

Przełom wieków przyniósł ze sobą kolejne zmiany w twórczości Metalliki. Grupa sięgnęła po garage rocka i punka na albumie "Garage Inc." z 1998 roku oraz nagrała materiał z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej - "S&M" z 1999 roku. Te wyjątkowe projekty zostały zaprezentowane polskiej publiczności podczas 2 koncertów w 1999 roku - akustycznego występu w łódzkiej Atlas Arenie oraz koncertu z orkiestrą symfoniczną w katowickim Spodku. Oba występy przeszły do historii jako wyjątkowe wydarzenia, prezentujące dotąd nieznane oblicze grupy.

Polskie daty trasy "M2K Mini Tour" (2000)

W 2000 roku Metallica powróciła do Polski w ramach trasy "M2K Mini Tour", obejmującej niewielkie kluby i sale koncertowe. Zespół zagrał 2 koncerty w naszym kraju - w poznańskim klubie Eskulap oraz katowickim Spodku. Choć występy odbyły się w niewielkich pomieszczeniach, cieszyły się ogromną popularnością. Bilety zniknęły w mgnieniu oka, a fani ochoczo powitali okazję do zobaczenia swoich idoli z bliska.

Występ na Pol'and'Rock Festival (2000)

Rok 2000 przyniósł również historyczny występ Metalliki na Pol'and'Rock Festival (wówczas znanym jako Przystanek Woodstock). 1 sierpnia zespół pojawił się jako jedna z gwiazd festiwalu, zgromadził ogromną widownię liczącą około 300 tysięcy osób. Był to jeden z największych koncertów Metalliki w dotychczasowej historii występów w Polsce. Zespół zaprezentował przekrojowy set łączący nowsze kompozycje z klasycznymi utworami z lat 80.

Promocja „St. Anger” i „Death Magnetic” (2003-2010)

Metallica w Polsce - historia koncertów najpopularniejszej grupy metalowej

Koncerty w ramach trasy "Madly in Anger" (2004)

Po kilkuletniej przerwie Metallica powróciła do Polski w 2004 roku, by promować kontrowersyjny album "St. Anger". W ramach trasy "Madly in Anger" zespół zagrał 2 koncerty - we Wrocławiu oraz w Warszawie. Choć nowy materiał spotkał się z mieszanymi recenzjami, występy ponownie przyciągnęły tysiące fanów. Ciepłe przyjęcie podczas koncertów pokazało, że mimo zmiany brzmienia, Metallica wciąż cieszy się niezmienną popularnością.

Polskie daty "The Sick of the Studio" (2007-2008)

Kolejna okazja na zobaczenie Metalliki nadarzyła się w 2007 i 2008 roku, kiedy to w ramach trasy "The Sick of the Studio" zespół dał 3 koncerty w Polsce. Występy odbyły się w belgijskim Leopoldowie pod Wrocławiem, Warszawie oraz chorwowickim Silesian Stadium. Choć trasa miała luźny charakter, przyciągnęła rzesze oddanych fanów. Frekwencja na polskich datach sięgnęła ponad 100 tysięcy osób.

Występy promujące „Death Magnetic” (2010)

W 2010 roku Metallica prezentowała w Polsce materiał z albumu "Death Magnetic". Zespół zagrał 2 koncerty - w łódzkiej Atlas Arenie oraz warszawskim Stadionie Gwardii. Choć album spotkał się z mieszanym odbiorem, występy ponownie okazały się wielkim wydarzeniem na polskiej scenie metalowej, przyciągając dziesiątki tysięcy fanów.

Ostatnia dekada z Metalliką (2011-2023)

Koncerty z okazji 30-lecia zespołu (2011)

Rok 2011 był szczególny dla Metalliki, gdyż zespół obchodził 30-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się trasa koncertowa "Big Four", podczas której Metallica dzieliła scenę z innymi legendarnymi grupami thrashmetalowymi. W Polsce w ramach tej trasy zespół zagrał 16 czerwca 2011 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Był to jeden z największych koncertów w dotychczasowej historii grupy w naszym kraju. Metallica ponownie zebrała dziesiątki tysięcy fanów, celebrując jubileusz wspólnie ze swoimi polskimi wielbicielami.

Trasa "WorldWired Tour" (2017, 2019)

Po kilkuletniej przerwie Metallica powróciła do Polski w ramach trasy "WorldWired Tour" promującej album "Hardwired... to Self-Destruct". W jej ramach odbyły się 2 koncerty w naszym kraju - w 2017 roku na Stadionie Narodowym oraz w 2019 na PGE Narodowym. Frekwencja na obu występach znów okazała się rekordowa. Fani z całej Polski zjechali tłumnie, by zobaczyć jeden z najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii.

Nadchodzące występy w Polsce (2023)

W 2023 roku Metallica ponownie odwiedzi Polskę, tym razem w ramach trasy "M72 World Tour". Zespół ma zagrać aż 2 koncerty w naszym kraju - 11 i 13 kwietnia w Krakowie. Z pewnością będą to kolejne wielkie wydarzenia, które przyciągną dziesiątki tysięcy fanów. Polscy wielbiciele już niecierpliwie wyczekują okazji, by ponownie zobaczyć legendarną formację na żywo.

Podsumowanie koncertów Metalliki w Polsce

Najważniejsze występy i trasy koncertowe

Podsumowując, w ciągu ponad 30 lat Metallica dała w Polsce kilkadziesiąt koncertów, które na stałe wpisały się do historii polskiej sceny metalowej. Do najważniejszych należały trasy "Damaged Justice Tour" (1989), "Wherever We May Roam Tour" (1991), "WorldWired Tour" (2017, 2019) oraz występy na Pol'and'Rock Festival i Stadionie Narodowym. Te koncerty na długo pozostaną w pamięci polskich fanów.

Podsumowanie

Historia koncertów Metalliki w Polsce to fascynująca opowieść o niegasnącej popularności i oddaniu polskich fanów metalu. Od debiutanckiego występu w 1986 roku, aż po zapowiadane koncerty w 2023 roku, zespół przyciągał tłumy słuchaczy pragnących usłyszeć legendarny repertuar na żywo. Dzięki częstym wizytom w naszym kraju, Metallica na stałe wpisała się do kanonu rodzimej sceny metalowej, wywierając ogromny wpływ na kolejne pokolenia wykonawców i słuchaczy. Koncertowa historia Metalliki w Polsce to pasjonująca opowieść łącząca muzykę i emocje setek tysięcy fanów przez ponad 3 dekady.

Najczęstsze pytania

W ciągu ponad 30 lat istnienia zespołu Metallica dała w Polsce kilkadziesiąt koncertów. Szczególnie aktywna koncertowo była dekada lat 80. i 90., kiedy odbyło się kilkanaście tras i występów w naszym kraju.

Metallica występowała we wszystkich największych polskich miastach. Najczęściej koncertowała w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Chorzowie i Katowicach. Grała zarówno w halach, jak i na największych stadionach.

Rekord frekwencji padł podczas koncertu na Pol'and'Rock Festival w 2000 r., kiedy to przed sceną zgromadziło się około 300 tys. osób. Ogromne tłumy Metallica gromadziła również m.in. na Stadionie Śląskim i Stadionie Narodowym.

Praktycznie wszystkie studyjne albumy zespołu od debiutu "Kill 'Em All" po "Hardwired... To Self-Destruct" z 2016 roku były prezentowane polskim fanom podczas tras koncertowych w naszym kraju.

W 2023 roku w ramach trasy "M72 World Tour" zespół da 2 koncerty w Krakowie - 11 i 13 kwietnia. Będzie to kolejna okazja do zobaczenia legendy heavy metalu na żywo dla polskich fanów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
  2. Przełamująca granicę po 8 latach przerwy. Ta historia cię zaskoczy!
  3. Czy Chopin etiuda w c-moll zmieniła muzykę na zawsze?
  4. Piątka LemOn: nieokreślona piątka polskiego zespołu muzycznego
  5. Odkryj tajemnice i piękno nokturnów Chopina op. 9
Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska

Cześć! Jestem pasjonatką muzyki i dzielę się nią na blogu. Uwielbiam recenzować nowe albumy, dzielić się playlistami i inspiracjami muzycznymi. Moje wpisy to połączenie emocji, rytmu i dźwięku.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły