Zespoły muzyczne

Muzyczne hoaxy - najsłynniejsze mity i kontrowersje wokół artystów

Franciszek Cieślak2 listopada 20236 min
Muzyczne hoaxy - najsłynniejsze mity i kontrowersje wokół artystów

Muzyka od zawsze budziła wiele emocji i kontrowersji. Niektórzy artyści celowo szokowali i prowokowali, inni zaś mimowolnie znaleźli się w centrum skandalu. Wokół wielu gwiazd narosło przez lata mnóstwo mitów i plotek. Część z nich to tylko zmyślone historie rozpowszechniane przez tabloidy, jednak niektóre opierają się na faktach lub przynajmniej ziarne prawdy. Jakie tajemnice i niewyjaśnione do końca wydarzenia kryją się w życiorysach sławnych muzyków? Jakie kontrowersje wzbudzały ich utwory oraz występy na żywo? Oto przegląd najgłośniejszych mitów, domysłów i oskarżeń pod adresem artystów.

Plotki o śmierci artystów i zespołów

Jednym z ulubionych tematów tabloidów są rzekome zgony gwiazd. Często pojawiają się nagłówki informujące o śmierci danego muzyka, mimo że w rzeczywistości cieszy się on dobrym zdrowiem. Niektóre plotki są bardziej wytrwałe i przez lata pojawiają się doniesienia o zgonach artystów. Inne po prostu biorą się z pomyłek lub żartów.

Paul McCartney i rzekome zastąpienie sobowtórem

Jedną z najsłynniejszych teorii spiskowych dotyczących muzyki rockowej jest domniemana śmierć Paula McCartneya w 1966 roku i zastąpienie go sobowtórem. Po wypadku samochodowym miał zostać potajemnie pochowany, a na jego miejsce wszedł bardzo podobny wokalista. Zwolennicy tej teorii dopatrują się różnych poszlak w tekstach piosenek i okładkach Beatlesów.

Plotka o śmierci rapera 50 Cent

W 2012 roku w sieci rozpowszechniła się fałszywa informacja, jakoby 50 Cent zginął w wypadku samochodowym. Z medialnej śmierci szybko zakpił sam zainteresowany, publikując tweeta "Nie wierzcie w tę plotkę o mojej śmierci". Dzięki temu szybko uciął spekulacje.

Presunta morte di Cher

W celu promocji nowej płyty Cher w 2022 roku pojawił się żartobliwy tweet o jej śmierci. Gwiazda szybko zdementowała tę informację, pisząc "Jestem tutaj i nadal pracuję". Na szczęście piosenkarka ma dystans do tego rodzaju plotek.

Kontrowersyjne teksty piosenek i ich ukryte znaczenia

Wielu artystów celowo lub nieświadomie wkładało w swoje utwory dwuznaczne lub kontrowersyjne treści. Czasem przez lata mijało zanim ktoś je dostrzegł i zaczął dopatrywać się drugiego dna. Inne piosenki od razu wzbudzały kontrowersje z powodu prowokacyjnych słów.

Rzekome odwołania do narkotyków w utworach The Beatles

Wiele utworów Beatlesów było analizowanych w poszukiwaniu ukrytych przekazów na temat narkotyków. "Lucy in the Sky with Diamonds" miało odwoływać się do LSD, a "Fixing a Hole" do heroiny. Zespół konsekwentnie temu zaprzeczał.

Erotyczne aluzje w "Jeanny" Falco

Austriacki piosenkarz nagrał kontrowersyjny utwór opowiadający o uprowadzeniu i zgwałceniu tytułowej bohaterki. Wzbudził on protesty, a Falco tłumaczył, że chciał ukazać przemoc wobec kobiet.

Antysemickie interpretacje "They Don't Care About Us" Michaela Jacksona

Piosenka Jacksona zawierała fragment "Jew me, sue me", który niektórzy uznali za antysemicki. Artysta zmienił słowa, twierdząc, że miały krytykować rasizm branży muzycznej.

Czytaj więcej: Polski punk rock - historia i rozwój kontrowersyjnego gatunku

Artyści oskarżeni o plagiat i kradzież hitów

Zdarzało się, że dochodziło do sporów sądowych w związku z podobieństwem utworów różnych artystów. Niektórzy twórcy zostali oskarżeni o świadome kopiowanie cudzych przebojów.

Proces George'a Harrisona o plagiat "My Sweet Lord"

Harrison został pozwany przez wydawcę piosenki "He's So Fine", gdyż jej motyw przypominał "My Sweet Lord". Sąd orzekł, że był to nieświadomy plagiat.

Zarzuty wobec "Blurred Lines" Robina Thicke

Rodzina Marvina Gaye'a twierdziła, że "Blurred Lines" łamie prawa autorskie do "Got to Give It Up". Sąd przyznał im rację i nakazał wypłatę odszkodowania.

Sam Smith oskarżony o skopiowanie "Stay With Me"

Firma wydawnicza zespołu Pet Shop Boys uznała, że refren przeboju Smitha bardzo przypomina ich utwór "I Won't Let You Down". Sprawa zakończyła się ugodą.

Artyści, którzy kłamali na temat swojej przeszłości

Muzyczne hoaxy - najsłynniejsze mity i kontrowersje wokół artystów

Niektórzy muzycy z różnych powodów zatajali lub zmyślali fakty ze swojego życia. Kiedy prawda wyszła na jaw, stracili zaufanie i szacunek fanów.

Milli Vanilli i brak umiejętności wokalnych

Niemiecki duet okazał się projektem z udziałem anonimowych wokalistów. Sami artyści jedynie pozowali do teledysków. Kariera duetu załamała się, gdy wyszło to na jaw.

Loretta Lynn i jej zmyślone dzieciństwo

W swojej autobiografii Lynn opisywała ciężkie warunki w jakich dorastała. Później okazało się, że wiele z tych historii było mocno przekoloryzowanych.

Kłamstwa Jamesa Freya w "Milion małych kawałków"

Autobiograficzna książka Freya okazała się w dużej mierze zmyślona. Spotkało się to z oburzeniem czytelników, którzy czuli się oszukani.

Plotki i teorie spiskowe dotyczące śmierci artystów

Niektóre zagadkowe zgony gwiazd stały się kanwą licznych domysłów i teorii spiskowych. Fani próbują dociec prawdy i znaleźć alternatywne wyjaśnienia.

Paul McCartney i teoria o zastąpieniu sobowtórem

Jedną z najsłynniejszych teorii spiskowych dotyczących muzyki rockowej jest domniemana śmierć Paula McCartneya w 1966 roku i zastąpienie go sobowtórem. Po wypadku samochodowym miał zostać potajemnie pochowany, a na jego miejsce wszedł bardzo podobny wokalista. Zwolennicy tej teorii dopatrują się różnych poszlak w tekstach piosenek i okładkach Beatlesów.

Elvis Presley i plotka o sfingowanej śmierci

Król rock and rolla zmarł w 1977 roku, jednak nie brakuje teorii, jakoby cała śmierć była mistyfikacją. Niektórzy twierdzą, że Elvis upozorował zgon, by uwolnić się od sławy.

Domniemane upozorowanie śmierci Tupaca Shakura

Raper został zastrzelony w 1996 roku. Jednak fani dopatrują się poszlak, które mają świadczyć, że całe zabójstwo było ustawką, a Tupac żyje i ukrywa się.

Kontrowersje związane z koncertami i nagraniami

Występy na żywo i studyjne nagrania muzyków również stały się powodem skandali i oskarżeń o oszustwa.

Oskarżenia o lip sync podczas koncertów

Często zdarza się, że gwiazdy playbackują lub udają śpiew na scenie. Spotkało się to z krytyką fanów, którzy czują się oszukani.

Wpadka Ashlee Simpson w Saturday Night Live

Artystka zaśpiewała w TV do wcześniej nagranej ścieżki. Gdy odtworzono zły utwór, zaczęła dziwacznie tańczyć, by to ukryć.

Milli Vanilli i prawdziwi wykonawcy ich przebojów

Głosy na płytach duetu należały do anonimowych wokalistów. Gdy wyszło to na jaw, zespół stracił kontrakt i nagrody Grammy.

Najczęstsze pytania

Do najbardziej znanych teorii spiskowych należą: domniemana śmierć Paula McCartneya z The Beatles i zastąpienie go sobowtórem, rzekome upozorowanie śmierci Elvisa Presleya i Tupaca Shakura, oskarżenia o ukryte satanistyczne przekazy w utworach zespołu Led Zeppelin.

Przykłady muzyków przyłapanych na oszustwie to duet Milli Vanilli, który tylko udawał śpiew na scenie, Ashlee Simpson śpiewająca w TV do wcześniej nagranej ścieżki czy Loretta Lynn, która wyolbrzymiała historie ze swojego życia.

Michael Jackson był oskarżany m.in. o molestowanie nieletnich, rasistowskie i antysemickie treści w tekstach piosenek, dramatyczne przeobrażenia wyglądu i uzależnienie od środków przeciwbólowych.

Plotki o śmierci dotknęły m.in. Cher, 50 Centa, Paula McCartneya z The Beatles, rapera Eminema, Adele, Justina Biebera, Davida Bowiego, oraz członków zespołu The Who.

O plagiat oskarżano m.in. "My Sweet Lord" George'a Harrisona, "Stay With Me" Sama Smitha, "Blurred Lines" Robina Thicke, "Ice Ice Baby" Vanilli Ice oraz "Yesterday" zespołu The Beatles.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze polskie zespoły rockowe - nasze rodzime legendy gatunku
  2. Dr Misio: 5 mocnych utworów, które musisz znać. Lista przebojów
  3. Arahja: Dlaczego ten kultowy utwór Kultu stał się hymnem pokolenia?
  4. Kaz Bałagane: Czy on ma szansę zdominować polską scenę rapową?
  5. Instrumenty ludowe naszego regionu - tradycja i rękodzieło
Autor Franciszek Cieślak
Franciszek Cieślak

Od wielu lat interesuję się jazzem. Prowadzę blog, na którym piszę o tej muzyce. Dzielę się informacjami o znanych jazzmanach, zespołach, festiwalach. Polecam ciekawe płyty i relacjonuję koncerty.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły