Zespoły muzyczne

Abba - historia i największe przeboje szwedzkiej grupy

Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska15.09.20239 min.
Abba - historia i największe przeboje szwedzkiej grupy

Abba to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych zespołów w historii muzyki rozrywkowej. Ich przeboje do dziś elektryzują publiczność na całym świecie, a muzyka ABBY przetrwała próbę czasu i wciąż zachwyca kolejne pokolenia słuchaczy. Dlaczego akurat ta szwedzka grupa zdobyła aż tak ogromną popularność i uznanie? Jakie czynniki złożyły się na ich fenomenalną karierę? Przyjrzyjmy się bliżej drodze czwórki Szwedów do sławy.

Początki zespołu Abba

Historia zespołu Abba zaczyna się w Sztokholmie na początku lat 70. XX wieku. W 1969 roku Benny Andersson grał na keyboardach w popularnym szwedzkim zespole Hep Stars. Björn Ulvaeus był wówczas członkiem konkurencyjnego boysbandu Hootenanny Singers. Poznali się podczas wspólnego tournée i szybko się zaprzyjaźnili. Wkrótce stwierdzili, że łączy ich pasja do tworzenia muzyki i postanowili razem komponować. W tym samym czasie Benny poznał wokalistkę Anni-Frid Lyngstad, z którą niedługo potem związał się uczuciowo. Björn również zakochał się w piosenkarce Agnethie Fältskog. Para muzyków postanowiła połączyć siły ze swoimi partnerkami.

Powstanie grupy w 1972 roku

Oficjalnie grupa Abba powstała w 1972 roku. Początkowo kwartet nazywał się Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. W tym składzie nagrali pierwszy wspólny singiel "People Need Love", który okazał się przebojem w Szwecji w 1972 roku. Wkrótce potem zmienili nazwę na bardziej chwytliwe Abba, która była akronimem imion czwórki członków zespołu.

Skład zespołu - dwie pary

Charakterystyczną cechą Abba był fakt, że tworzyli ją dwie pary. Obok wspólnej pasji do muzyki łączyły ich również relacje uczuciowe. Benny i Frida pobrali się w październiku 1978 roku. Björn i Agnetha wzięli ślub już w 1971 przed powstaniem zespołu. Jednak w 1979 roku para się rozwiodła, co nie przeszkodziło im w dalszej współpracy.

Pierwsze nagrania i koncerty

W 1973 roku ukazał się debiutancki album Abba zatytułowany po prostu "Ring Ring". Znalazł się na nim m.in. singiel "Ring Ring", który odniósł sukces w Szwecji i Belgi. Rok później zespół nagrał eurowizyjny przebój "Waterloo", który rozsławił ich na całym świecie. W tym czasie Abba intensywnie koncertowała w Europie i Japonii, zdobywając coraz większą popularność.

Sukces na Eurowizji

Przełomem okazał się 1974 rok, kiedy to zespół Abba wygrał 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Ich eurowizyjna piosenka "Waterloo" na trwałe wpisała się do historii i do dziś uznawana jest za jeden z największych przebojów w dorobku szwedzkiej grupy.

Zwycięstwo w 1974 roku

Finał Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia w Brighton w Wielkiej Brytanii. Abba wykonała taneczną piosenkę "Waterloo" i zdobyła pierwsze miejsce, pokonując m.in. reprezentantów Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ich występ przeszedł do historii jako jeden z najlepszych w całym Konkursie Piosenki Eurowizji.

Eurowizja jako trampolina do kariery

Zwycięstwo na Eurowizji okazało się trampoliną do światowej kariery zespołu. Singiel "Waterloo" trafił na szczyty list przebojów w wielu krajach Europy. Stał się też pierwszym singlem grupy, który podbił brytyjską listę UK Singles Chart. Eurowizyjna wygrana otworzyła przed Abbą drzwi do międzynarodowej sławy.

Single "Waterloo" i "Honey Honey"

Oprócz głównego singla "Waterloo", w 1974 roku ukazał się także drugi międzynarodowy singiel Abba - "Honey Honey". Również i ta taneczna piosenka odniosła sukces na listach przebojów, docierając m.in. do czołówki w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Popularność obu tych singli ugruntowała status Abba jako wschodzącej gwiazdy europejskiej sceny pop.

Albumy studyjne Abba

Kolejne lata przyniosły dalsze sukcesy zespołu Abba, który regularnie wydawał coraz popularniejsze albumu studyjne. W latach 1973-1981 grupa nagrała 8 płyt długogrających zawierających wiele ponadczasowych przebojów.

Debiutancki album "Ring Ring"

Jak już wspomniano, pierwszym albumem zespołu było wydawnictwo "Ring Ring" z 1973 roku promowane tytułowym singlem. Na płycie znalazło się 12 anglojęzycznych piosenek utrzymanych w konwencji pop i soft rock. Album odniósł umiarkowany sukces, głównie w Szwecji.

Przełomowy "ABBA" z 1975 roku

Przełomem okazał się dopiero trzeci album studyjny grupy zatytułowany po prostu "ABBA". Wydany w 1975 roku zawierał wielkie przeboje "SOS", "Mamma Mia", "I Do, I Do, I Do". Podbił listy sprzedaży w wielu krajach i ugruntował status Abba jako supergrupy na arenie międzynarodowej.

Późniejsze wydawnictwa aż do "The Visitors"

W kolejnych latach Abba kontynuowała pasmo sukcesów, wydając takie albumy studyjne jak "Arrival" (1976), "The Album" (1977), "Voulez Vous" (1979) i "Super Trouper" (1980). Ostatni studyjny album "The Visitors" ukazał się w 1981 roku, po czym grupa zawiesiła działalność.

Największe przeboje

Abba - historia i największe przeboje szwedzkiej grupy

W ciągu 8 lat funkcjonowania Abba wydała dziesiątki piosenek, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki pop. Kilka z nich uznawanych jest za ponadczasowe arcydzieła gatunku.

"Mamma Mia", "Dancing Queen" i "Money Money Money"

Do najpopularniejszych przebojów zespołu należą m.in. radośnie optymistyczna "Mamma Mia" (1975), emanująca energią "Dancing Queen" (1976) czy dynamiczna "Money Money Money" (1976). Wszystkie te piosenki podbijały listy przebojów i grają do dziś w rozgłośniach radiowych.

Liryczne ballady - "Chiquitita", "The Winner Takes It All"

Abba nagrywała również wzruszające ballady, jak np. "Chiquitita" (1979) opowiadająca o przyjaźni czy "The Winner Takes It All" (1980), będąca zwierciadłem rozstania Björna i Agnethy. Ich wyciszone aranżacje kontrastowały z tanecznymi hitami.

Piosenki taneczne - "Voulez Vous", "Gimme! Gimme! Gimme!"

Oczywiście Abba kojarzy się przede wszystkim z zaraźliwymi, rytmicznymi utworami idealnymi do zabawy, jak "Voulez Vous" (1979), "Gimme! Gimme! Gimme!" (1979) czy wcześniejsze "SOS" i "Waterloo". To właśnie one sprawiły, że piosenki Abba tak chętnie tańczono.

Działalność po rozwiązaniu zespołu

Choć grupa Abba oficjalnie przestała istnieć w 1982 roku, to jej dziedzictwo wciąż było obecne w kulturze masowej. Solowe kariery członków i musical "Mamma Mia!" sprawiły, że przeboje Abba wciąż trafiały do nowych słuchaczy.

Solowe kariery członków grupy

Po zakończeniu działalności zespołu każdy z jego członków rozpoczął solową karierę. Największe sukcesy odnieśli Agnetha i Frida, które jako jedyne nagrały solowe albumy z nowym materiałem. Spotkały się one z umiarkowanym zainteresowaniem.

Musical "Mamma Mia!" i filmy

W 1999 roku swoją premierę miał musical "Mamma Mia!", którego fabuła oparta jest na hitach grupy. Przedstawienie, a później ekranizacje musicalu przypomniały szerszej publiczności o przebojach Abba i sprawiły, że zyskały nowych fanów.

Wpływ Abba na muzykę rozrywkową

Twórczość szwedzkiej grupy wywarła ogromny wpływ na rozwój muzyki pop. Ich chwytliwe melodie, świetna produkcja i charyzmatyczny wokal stanowiły wzór dla wielu późniejszych wykonawców (m.in. zespołów popowych lat 90.).

Ponowne połączenie zespołu

Po latach przerwy, w 2016 roku Abba oficjalnie ogłosiła zamiar nagrania nowych piosenek. Owocem tego była nowa płyta studyjna grupy w 2021 roku oraz stworzenie cyfrowych awatarów, które wyruszyły w trasę koncertową.

Wirtualny koncert w 2022 roku

W maju 2022 roku odbyła się premiera koncertu z udziałem cyfrowych awatarów członków Abba. Wirtualne postacie wykonały zarówno stare, jak i nowe piosenki. Wydarzenie to pokazało, że zespół doskonale odnajduje się w realiach współczesnej technologii.

Nowy album "Voyage"

W listopadzie 2021 roku ukazał się dziewiąty studyjny album grupy zatytułowany "Voyage", na którym znalazło się 10 nowych piosenek. Krążek dotarł na szczyty list sprzedaży, pokazując, że Abba wciąż potrafi tworzyć przebojowy materiał.

Trasa koncertowa "Abba Voyage" z awatarami

Od maja 2022 roku w Londynie odbywa się trasa koncertowa "Abba Voyage" z udziałem awatarów członków zespołu. Wirtualni artyści wykonują 22 przeboje grupy, a za ich ruchy odpowiadają aktorzy. Trasa ma potrwać do 2025 roku.

Podsumowanie

Historia zespołu Abba pokazuje, jak ogromny sukces może odnieść grupa, która łączy talent muzyczny, charyzmę i umiejętność tworzenia ponadczasowych melodii. Choć od pierwszych nagrań minęło już prawie 50 lat, przeboje szwedzkiego kwartetu wciąż elektryzują publiczność na całym świecie. Abba na zawsze zmieniła oblicze muzyki rozrywkowej i pozostawiła po sobie dziedzictwo w postaci niezapomnianych utworów, które przetrwały próbę czasu. Ponowna aktywność zespołu pokazuje również, że nawet po latach przerwy można powrócić z sukcesem, jeśli tylko nie zatraci się pasji do muzyki.

Najczęstsze pytania

Grupę Abba założyli w 1972 roku Björn Ulvaeus i Benny Andersson (muzycy) oraz ich partnerki Agnetha Fältskog i Anni-Frid Lyngstad (wokalistki). Początkowo występowali jako Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid.

Przełomem był rok 1974, kiedy to zespół wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem "Waterloo". Od tego momentu rozpoczęła się ich światowa kariera.

Do największych hitów Abba należą m.in. "Waterloo", "Mamma Mia", "SOS", "Dancing Queen", "Money, Money, Money", "Knowing Me, Knowing You" i "The Winner Takes It All".

Członkowie grupy stwierdzili wówczas, że ich współpraca dobiegła końca. Do rozpadu przyczyniły się rozstania w związkach między członkami oraz chęć rozwoju solowych karier.

Po ponad 35 latach przerwy, w 2016 roku Abba oficjalnie ogłosiła chęć nagrania nowego materiału. Efektem tego był album "Voyage" z 2021 roku oraz trasa koncertowa z cyfrowymi awatarami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
  2. Przełamująca granicę po 8 latach przerwy. Ta historia cię zaskoczy!
  3. Czy Chopin etiuda w c-moll zmieniła muzykę na zawsze?
  4. Piątka LemOn: nieokreślona piątka polskiego zespołu muzycznego
  5. Odkryj tajemnice i piękno nokturnów Chopina op. 9
Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska

Cześć! Jestem pasjonatką muzyki i dzielę się nią na blogu. Uwielbiam recenzować nowe albumy, dzielić się playlistami i inspiracjami muzycznymi. Moje wpisy to połączenie emocji, rytmu i dźwięku.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły