Debiutanci

Top 3 polskie albumy 2024: subiektywne, lecz nieoczywiste

Autor Elwira Wiśniewska
Elwira Wiśniewska02.01.20245 min.
Top 3 polskie albumy 2024: subiektywne, lecz nieoczywiste

Rok 2024 obfitował w wiele świetnych polskich albumów. Autor postanowił wybrać subiektywną listę top 3 płyt, które zrobiły na nim największe wrażenie. W zestawieniu znalazły się krążki artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne - od hip-hopu przez rocka po folk. Każdy z wyróżnionych albumów zachwycił autora zarówno pod względem brzmienia, jak i wartościowych tekstów. Lista nie jest oczywista i z pewnością może zaskoczyć czytelników.

Taco Hemingway zajął 3. miejsce w zestawieniu najlepszych polskich albumów 2024 roku

Album "1-800 Oświecenie" rapera Taco Hemingwaya znalazł się na najniższym stopniu podium w subiektywnym rankingu najlepszych polskich płyt wydanych w 2024 roku. Jak przyznaje autor zestawienia, na co dzień nie jest wielkim fanem hip-hopu, jednak ten konkretny krążek przekonał go do tego gatunku.

"1-800 Oświecenie" określany jest jako album koncepcyjny, który już od pierwszych nut wciąga słuchacza w opowiadaną historię. Doceniono przede wszystkim wartościowe teksty utworów oraz ich melodyjność. To właśnie liryka tego krążka najbardziej przemówiła do autora rankingu i sprawiła, że muzyka Taco Hemingwaya towarzyszyła mu przez dłuższy czas na co dzień.

Trzecie miejsce w zestawieniu to nagroda przede wszystkim za przekonanie autora do nurtu hip-hopowego, do którego wcześniej podchodził z rezerwą. Doceniono jednak przełamanie jego uprzedzeń i dostarczenie wrażeń na najwyższym poziomie.

Szersza recenzja albumu "1-800 Oświecenie"

Autor rankingu poleca lekturę swojej pełnej recenzji płyty "1-800 Oświecenie" Taco Hemingwaya, w której szczegółowo opisuje wrażenia i refleksje związane z tym albumem. Recenzja pozwoli Czytelnikom lepiej zrozumieć, dlaczego ta płyta zasłużyła na tak wysoką lokatę w podsumowaniu roku.

Link do pełnego tekstu o albumie "1-800 Oświecenie" znajduje się tutaj.

Album "Panny Młode" zespołu Lor uplasował się na 2. miejscu

Srebrny medal w zestawieniu najlepszych płyt 2024 roku trafił do debiutanckiego albumu "Panny Młode" zespołu Lor. Ten folkowy girls band z Krakowa skradł serce autorowi rankingu, który przyznaje, że zakochał się w ich muzyce od pierwszego odsłuchu.

W warstwie brzmieniowej albumu doceniono przede wszystkim wrażliwość i czystość przekazu. Te cechy idealnie komponują się z liryką utworów, która ujmuje szczerością i plastycznością w ukazywaniu radości oraz trosk młodości. To właśnie umiejętność uchwycenia tzw. "ducha czasu" młodego pokolenia zapewniła zespołowi Lor tak wysoką lokatę.

"Panny Młode" to obok zwycięskiej płyty album, po który autor rankingu sięgał najczęściej w mijającym roku. Utwory z tego krążka rezonowały z jego nastrojem i towarzyszyły w różnych momentach życia.

Gdzie przeczytać pełną recenzję albumu "Panny Młode"?

Pod linkiem umieszczonym tutaj znajdziecie rozbudowaną recenzję płyty "Panny Młode" zespołu Lor, w której autor bardzo szczegółowo opisuje zalety tego albumu i tłumaczy, dlaczego został tak wysoko oceniony.

Zachęcamy do lektury pełnej opinii o tym cenionym albumie folkowym, który okazał się jedną z największych i najbardziej pozytywnych niespodzianek minionego roku.

Czytaj więcej: Mój top tygodnia: 28.11.2024 - wykresy, nowości, rekomendacje.

Zwycięzcą zestawienia został album "Pracownia" Vito Bambino

Miano najlepszej polskiej płyty 2024 według autora rankingu bezkonkurencyjnie należy do albumu "Pracownia" Vito Bambino. Jest to według niego kompletne wydawnictwo, które muzycznie i lirycznie stoi na najwyższym poziomie.

Krążek zachwyca przemyślaną koncepcją, dopracowanymi w warstwie brzmieniowej melodiami oraz intrygującą, momentami zabawną, a chwilami gorzką liryką. Całość doskonale uzupełniają gościnne zwrotki zaproszonych artystów. To połączenie elementów sprawiło, że album od razu przypadł autorowi rankingu do gustu i towarzyszy mu do dzisiaj, mimo wielokrotnego posłuchania.

Nawet po kilkunastu odsłuchach "Pracowni" wciąż odkrywa nowe smaczki i detale, które na nowo go zachwycają. Dlatego jest to jego zdaniem najlepszy polski album 2024 roku.

Pełną, obszerną recenzję płyty "Pracownia" Vito Bambino można znaleźć pod tym linkiem. Autor poleca jej lekturę wszystkim, którzy chcą poznać dokładne argumenty za tak wysoką oceną tego albumu i przekonać się o jego wyjątkowości.

Inni ciekawi artyści, których albumy zwróciły w 2024 roku uwagę autora rankingu

Top 3 polskie albumy 2024: subiektywne, lecz nieoczywiste

Oprócz płyt, które znalazły się na podium najlepszych albumów ubiegłego roku, uwagę autora przykuło jeszcze kilka innych ciekawych wydawnictw polskich wykonawców.

Wśród godnych odnotowania nowości wymienić warto m.in. albumy takich artystów jak: Lemon, Kortez, Dawid Tyszkowski czy Natalia Przybysz. Nie zostały one jednak uwzględnione w podsumowaniu roku ze względu na zasadę, że w zestawieniu brane są pod uwagę tylko te płyty z danego roku, które autor zrecenzował na łamach swojego bloga.

Gdyby recenzje wymienionych wyżej albumów także się w nim znalazły, cały ranking mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Kto wie, może któraś z tych płyt wskoczyłaby nawet na podium?

Przypomnienie pozostałych omówionych premier 2024 roku

Oprócz trzech albumów wyróżnionych w zestawieniu, autor bloga recenzował w 2024 roku jeszcze 14 innych ciekawych polskich płyt. Prezentujemy alphabeticzną listę tych krążków wraz z linkami do ich recenzji:

 • Arek Kłusowski - "Zaległości w miłości" (link)
 • Błażej Król - "W każdym (polskim) domu" (link)
 • Daria Zawiałow - "Dziewczyna pop" (link)
 • Daria ze Śląska - "Tu była" (link)
 • Kaśka Sochacka - "Live" (link)
 • koko die - "some of your pain" (link)
 • Kwiat Jabłoni - "Pokaz slajdów" (link)
 • Miuosh - "Początek" (link)
 • Mrozu - "MTV Unplugged" (link)
 • Nosowska - "Degrengolada" (link)
 • Pola Rise - "Hikikomori" (link)
 • Rosalie - "Motherlode" (link)
 • Tomasz Ziętek - "Some old songs" (link)
 • Wiktor Dyduła - "Pal licho!" (link)

Zapraszamy do lektury pełnych recenzji wymienionych albumów, aby poznać opinie autora na ich temat i poszerzyć swoją wiedzę na temat ciekawych premier polskiej sceny muzycznej w 2024 roku.

Podsumowanie

Przedstawione subiektywne zestawienie top 3 polskich albumów 2024 roku pokazuje, że mijający rok obfitował w wiele wartościowych premier na rodzimej scenie muzycznej. Każdy z wyróżnionych artystów zachwycił autora rankingu, przy czym numerem jeden okazał się Vito Bambino z płytą "Pracownia".

Oprócz zwycięzcy i dwóch pozostałych miejsc na podium, uwagę zwróciło jeszcze kilkanaście innych ciekawych albumów polskich wykonawców. Niektóre z nich miały potencjał, by zawojować zestawienie, gdyby tylko zostały omówione przez autora bloga.

Lektura pełnych recenzji prezentowanych płyt pozwoli Czytelnikom lepiej zorientować się w najciekawszych premierach polskiej muzyki w mijającym roku i odkryć artystów, których twórczości być może jeszcze nie znali.

Przedstawiciele różnych gatunków - od hip-hopu po rocka i folk - udowodnili, że polska scena niezmiennie ma się dobrze i wciąż rodzą się na niej nowe talenty z potencjałem na międzynarodową karierę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
 2. Najlepsze wydarzenia ubiegłego tygodnia - musisz to zobaczyć!
 3. Czy Chopin etiuda w c-moll zmieniła muzykę na zawsze?
 4. Piątka LemOn: nieokreślona piątka polskiego zespołu muzycznego
 5. Odkryj tajemnice i piękno nokturnów Chopina op. 9
Autor Elwira Wiśniewska
Elwira Wiśniewska

Jestem miłośniczką jazzu. Na blogu dzielę się moją szeroką wiedzą na temat tego gatunku muzycznego. Opisuję historię jazzu, sylwetki wybitnych artystów, albumy i koncerty.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły