Lokalne imprezy muzyczne Podlasia - koncerty i festiwale warto zobaczyć

Lokalne imprezy muzyczne Podlasia - koncerty i festiwale warto zobaczyć
Autor Elwira Wiśniewska
Elwira Wiśniewska02.11.2023 | 4 min.

Muzyka towarzyszy nam niemal na każdym kroku i z pewnością jest jedną z najważniejszych dziedzin sztuki. Niezależnie od preferencji i gustu, koncerty na żywo potrafią zapewnić niezapomniane przeżycia i wzruszenia. Województwo podlaskie słynie z bogatej sceny muzycznej, która ma do zaoferowania wiele wartościowych wydarzeń - zarówno duże, cykliczne festiwale, jak i kameralne koncerty oraz przeglądy. Imprezy te przyciągają zarówno lokalną publiczność, jak i melomanów z całej Polski.

Największe festiwale muzyczne na Podlasiu

Up To Date Festival

Jedna z największych muzycznych imprez plenerowych w północno-wschodniej Polsce, odbywająca się co roku w lipcu. Przez 3 dni na scenie występują gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny rockowej, popowej czy elektronicznej. Z uwagi na dużą różnorodność gatunkową, każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą popularnością cieszy się strefa namiotowa na terenie festiwalu.

Pol'and'Rock Festival

Legendarny festiwal rockowy organizowany w końcu lipca w podlaskim Makowicach. Zgromadzenie kilkudziesięciu tysięcy fanów muzyki, walki o pokój i wolność. Oprócz koncertów, na festiwalu nie brakuje straganów, stoisk gastronomicznych i innych atrakcji. Pol'and'Rock to prawdziwe święto rocka pod gołym niebem.

Wianki nad Narwią

Plenerowy festiwal muzyki tanecznej odbywający się w czerwcu w Narwi. Impreza łącząca w sobie koncerty gwiazd disco polo i dance z ludowym obrzędem puszczania wianków na wodę. Podczas Wianków bawią się tysiące fanów tego gatunku muzycznego.

Cykliczne imprezy plenerowe w Białymstoku

Juwenalia Białostockie

Majowe święto studentów obfitujące w wiele atrakcji - koncerty, parady, pokazy teatralne i taneczne. Na scenach prezentują się zarówno studenckie zespoły, jak i uznani artyści. Kulminacyjnym punktem jest plenerowy koncert głównej gwiazdy Juwenaliów.

Święto Muzyki Białostockiej

Festiwal organizowany w czerwcu przez białostocki Ośrodek Kultury. Prezentacja dorobku lokalnych artystów - zespołów, solistów i twórców piosenek. Celem wydarzenia jest promocja białostockiej sceny muzycznej.

Dni Braniewa

Lipcowe święto jednej z białostockich dzielnic. W programie - występy zespołów disco polo i dance, atrakcje dla dzieci, pokazy sztucznych ogni. Imprezę zwieńcza koncert gwiazdy disco polo.

Czytaj więcej: Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?

Koncerty rockowe i metalowe w klubach Podlasia

Kluby w Białymstoku

Do najpopularniejszych klubów organizujących koncerty rockowe i metalowe w Białymstoku należą: Rockowa Grota, Dublin Club czy Fort 13. Występowali tu m.in. Hunters, Luxtorpeda, Closterkeller.

Kluby w Łomży

W Łomży koncerty rockowe i metalowe odbywają się głównie w klubach Mózg oraz U Szwejka. Gościły one takie zespoły jak Illusion czy Żurkowski.

Kluby w Suwałkach

Do najważniejszych klubów koncertowych w Suwałkach zaliczyć można Fabrykę oraz Maciejówka Pub. Występowały w nich formacje Behemoth, Acid Drinkers czy Closterkeller.

Festiwale muzyki alternatywnej i niezależnej

Up To Date Festival

Oprócz gwiazd mainstreamu, na scenach Up To Date pojawiają się również przedstawiciele muzyki alternatywnej - indie rocka, rapu, reggae czy elektroniki. To święto różnorodności i otwartości.

Podlaska Jesień Artystyczna

Wrześniowy festiwal prezentujący twórczość artystów z pogranicza jazzu, muzyki improwizowanej i awangardowej. Odbywają się koncerty, jam sessions, warsztaty muzyczne.

Wilno Alter Fest

Festiwal muzyki alternatywnej i niezależnej organizowany od 2011 roku w Wilnie. Prezentuje młodych artystów grających rocka, hip-hop, reggae, folku i elektroniki.

Przeglądy i festiwale folklorystyczne

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Najstarszy w Polsce festiwal prezentujący autentyczny, wiejski folklor muzyczny. Odbywa się od 1965 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest okazją do poznania ginących już tradycji ludowych.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Lipcowy festiwal w Łomży, na którym swoje tradycje i obrzędy prezentują zespoły ludowe z całego świata. Barwne widowisko pełne muzyki i tańca.

Podlaskie Spotkania z Folklorem

Doroczny przegląd kapel, zespołów i solistów ludowych z całego regionu. Odbywa się w Sokółce, a jego celem jest kultywowanie podlaskich tradycji folklorystycznych.

Koncerty muzyki klasycznej i jazzowej

Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej

Majowy festiwal poświęcony sakralnej muzyce cerkiewnej. Odbywają się koncerty chórów wykonujących utwory w językach staro-cerkiewno-słowiańskich.

Jazzowa Scena Podlasia

Cykl koncertów jazzowych odbywających się w klubach Białegostoku. Występują zarówno młode zespoły, jak i uznani artyści polskiej sceny jazzowej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

Organizowany od 2004 roku festiwal muzyki chóralnej i organowej w Hajnówce. Popularyzuje polską i europejską muzykę sakralną od średniowiecza po współczesność.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
  2. Jak słuchać muzyki, by czerpać z niej radość?
  3. Jak zacząć naukę gry na gitarze? Porady dla początkujących
  4. Mało znane wydarzenia muzyczne Lubelszczyzny - koncerty i festiwale
  5. Instrumenty DIY - jak zbudować własny okarinę czy czarę wibrującą?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Wiśniewska
Elwira Wiśniewska

Jestem miłośniczką jazzu. Na blogu dzielę się moją szeroką wiedzą na temat tego gatunku muzycznego. Opisuję historię jazzu, sylwetki wybitnych artystów, albumy i koncerty.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły