Zespoły muzyczne

Lady Pank - co dziś słychać u legend polskiego rocka?

Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska21.09.20239 min.
Lady Pank - co dziś słychać u legend polskiego rocka?

Lady Pank to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej. Grupa istnieje już od ponad 40 lat, jednak wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i przyciąga rzesze wiernych fanów na koncerty. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co aktualnie dzieje się u tych legendarnych artystów.

Historia zespołu Lady Pank i ich największe przeboje

Początki grupy i debiutancki album w 1983 roku

Lady Pank powstał w 1982 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Janusza Panasewicza. Do pierwotnego składu obok niego weszli również perkusista Edmund Stasiak, basista Paweł Mścisławski oraz klawiszowiec Jerzy Tkaczyk. Zespół zadebiutował albumem "Lady Pank" w 1983 roku. Krążek odniósł wielki sukces dzięki przebojom "Minus zero" i "Fabryka małp", które na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Debiut grupy pokazywał ich charakterystyczne, mocne brzmienie łączące rock z elementami new wave.

Przeboje z lat 80. i 90. - "Mniej niż zero", "Stacja Warszawa" itp.

Kolejne lata to pasmo sukcesów i przebojów w wykonaniu Lady Pank. W 1985 roku ukazał się drugi album "Tacy sami", z którego pochodził wielki hit "Mniej niż zero" - utwór, który stał się jednym z najważniejszych w historii zespołu. Rok później na rynku pojawiła się płyta "Zawsze tam gdzie ty" z przebojami "Stacja Warszawa" i "Zamki na piasku". Następnie w 1988 roku ukazał się krążek "Aktor", z którego pochodziły hity "Blaski i cienie" oraz "Po prostu". Zespół koncertował wówczas z ogromnym powodzeniem, grając dla wielotysięcznej publiczności.

Dalsza działalność i koncertowanie do dziś

Nawet po odejściu Pawła Mścisławskiego w 1990 roku, Lady Pank wciąż notował sukcesy z takimi przebojami jak "Na co komu dziś" (1994 r.) i "Nie pytaj mnie" (1998 r.). Grupa nagrała łącznie kilkanaście studyjnych albumów, a ostatni z nich - "Tańcz głupio" - ukazał się w 2020 roku. Lady Pank cały czas aktywnie koncertuje, a ich występy gromadzą tłumy fanów spragnionych posłuchać największych hitów w wykonaniu tej legendarnej formacji.

Obecny skład zespołu Lady Pank i ostatnia płyta

Janusz Panasewicz jako lider od początku istnienia grupy

Choć skład Lady Pank zmieniał się na przestrzeni dekad, lider formacji Janusz Panasewicz pozostaje niezwykle aktywny. To on jest motorem napędowym zespołu, komponuje muzykę i pisze teksty do utworów. Panasewicz stworzył największe przeboje w historii grupy i pozostaje jej wokalistą do dziś, koncertując i nagrywając z pasją mimo upływu lat.

Pozostali członkowie obecnego składu

Obok Janusza Panasewicza w aktualnym składzie Lady Pank znajdują się gitarzyści Kuba Jabłoński i Krzysztof Kieliszkiewicz, basista Cezary Cieślak, perkusista Artur Pędziwiatr oraz klawiszowiec Michał Grymuza. Są to świetni instrumentaliści, którzy z powodzeniem wspierają lidera zespołu od wielu lat podczas koncertów i nagrań studyjnych.

Album "Tańcz głupio" z 2020 roku

W 2020 roku ukazała się najnowsza, 17. studyjna płyta Lady Pank zatytułowana "Tańcz głupio". Materiał na album powstawał przez kilka lat, a wśród autorów tekstów znaleźli się m.in. Krzysztof Varga i Kasia Nosowska. Krążek pokazał, że po latach zespół wciąż ma charakterystyczne, rozpoznawalne brzmienie, choć nie boi się eksperymentować. Singlami promującymi płytę były utwory "Niecud" i "Pożegnanie z Bałtykiem".

Trasy koncertowe i festiwalowe występy zespołu

Regularne tournée koncertowe po Polsce

Fani wciąż mają okazję podziwiać Lady Pank na żywo. Zespół regularnie odbywa trasy koncertowe po całej Polsce, odwiedzając zarówno największe areny, jak i mniejsze miejscowości. Od lat Lady Pank z powodzeniem wypełnia wielkie obiekty sportowe, grając przed publicznością liczoną w tysiącach osób. Na koncertach zawsze pojawia się wielu fanów, którzy śpiewają największe przeboje razem z zespołem.

Występy na dużych festiwalach, np. w Opolu

Poza własnymi trasami, Lady Pank regularnie pojawia się także na największych festiwalach w Polsce. Zespół wielokrotnie występował m.in. podczas Festiwalu w Opolu, gdzie zawsze wykonywał swoje największe przeboje, wprawiając publiczność w zachwyt. Lady Pank koncertował również m.in. na festiwalu w Jarocinie, Przystanku Woodstock oraz na licznych letnich festynach.

Międzynarodowe trasy, koncerty za granicą

Choć zdecydowaną większość koncertów Lady Pank odbywa się w Polsce, zespół od czasu do czasu wyjeżdża także z granice. W swojej karierze grupa zagrała trasy m.in. w USA i Kanadzie, gdzie mieszka duża polska diaspora. Lady Pank koncertował również w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Szwecji, Danii czy Holandii, wszędzie przyciągając rzesze fanów.

Działalność członków zespołu poza Lady Pank

Lady Pank - co dziś słychać u legend polskiego rocka?

Kariery solowe muzyków, np. Janusza Panasewicza

Lider Lady Pank Janusz Panasewicz od czasu do czasu realizuje się również w solowych projektach muzycznych. Wydał dotąd kilka albumów pod własnym nazwiskiem, na których eksploruje bardziej osobiste tematy i brzmienia. Panasewicz kilkukrotnie brał udział w programie "The Voice of Poland" jako juror i trener wokalny. Poza muzyką zajmuje się również malarstwem.

Udział w innych projektach muzycznych

Także pozostali muzycy z Lady Pank realizują się w produkcjach poza macierzystym zespołem. Gitarzysta Kuba Jabłoński gra również w grupie Video, perkusista Artur Pędziwiatr współpracował z Varius Manx, a klawiszowiec Michał Grymuza z Closterkeller. Członkowie Lady Pank gościnnie pojawiali się także na płytach wielu innych wykonawców polskiej sceny rockowej.

Prace producenckie i menedżerskie muzyków

Niektórzy muzycy Lady Pank zajmują się także pracami producenckimi i menedżerskimi, wspierając młodszych artystów. Janusz Panasewicz prowadzi własną wytwórnię fonograficzną Floyd, wydając albumy zarówno Lady Pank, jak i innych wykonawców. Ponadto produkuje inne grupy rockowe i jest jurorem talent show.

Wpływ i dziedzictwo zespołu Lady Pank

Ogromna popularność i rozpoznawalność przebojów

Największe przeboje w dorobku Lady Pank na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki i są doskonale znane wśród kilku pokoleń słuchaczy. Utwory takie jak "Mniej niż zero" czy "Stacja Warszawa" można usłyszeć w radiu do dziś, a ich refreny zna literalnie każdy. Popularność i rozpoznawalność hitów Lady Pank jest ogromna.

Inspiracja dla młodszych artystów polskiej sceny

Zespół wywarł duży wpływ na polską scenę rockową i wielu młodszych artystów czerpało z ich twórczości inspirację. Sam Janusz Panasewicz był jurorem w show, dzięki któremu rozwinęło się wielu wykonawców. Lady Pank udowodnili, że w polskim rocku można osiągnąć ogólnokrajową sławę i popularność na niespotykaną dotąd skalę.

Uznanie krytyków i branży muzycznej

Mimo mainstreamowej popularności, Lady Pank zdobyli także uznanie krytyków i ekspertów branży muzycznej. Doceniano ich kompozytorskie zdolności, chwytliwe melodie i ponadczasowe teksty. Zespół otrzymał wiele nagród, występował na najważniejszych wydarzeniach muzycznych. Dzięki nim polski rock stał się pełnoprawnym nurtem w rodzimej kulturze.

Plany zespołu na najbliższą przyszłość

Praca nad nowym albumem studyjnym

Fani Lady Pank wciąż mają powody do radości, bowiem grupa nie zwalnia tempa. Muzycy już zapowiedzieli, że w najbliższym czasie planują pracę nad kolejnym albumem studyjnym. Będzie to już 18. płyta w ich dorobku. Można się spodziewać, że nowy materiał utrzyma charakterystyczne brzmienie, z wpadającymi w ucho melodiami.

Kontynuacja koncertowania w Polsce i za granicą

Lady Pank na pewno nie zamierzają żegnać się ze sceną. W planach mają kolejne trasy koncertowe po Polsce, a być może także zagranicą. Fani mogą liczyć na występy w największych halach i amfiteatrach, na których z pewnością znów będą mogli usłyszeć najsłynniejsze utwory w dorobku zespołu.

Możliwa trasa pożegnalna lub rozwiązanie zespołu

Jednak biorąc pod uwagę sędziwy już wiek muzyków, niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości odbędą pożegnalną trasę, by uczcić 40 lat istnienia Lady Pank. Być może potem zdecydują się na zasłużoną emeryturę. W każdym razie z pewnością jeszcze nieraz zaskoczą fanów i udowodnią, że nadal są w świetnej formie, nagrywając kolejne przeboje.

Podsumowanie

Lady Pank to absolutna legenda polskiej sceny rockowej, która pomimo upływu dekad wciąż pozostaje niezwykle aktywna. Historia grupy to pasmo wielkich przebojów, które na zawsze zapisały się w pamięci kilku pokoleń słuchaczy. Lady Pank wciąż intensywnie koncertuje, ciesząc się niezmiennym entuzjazmem fanów, choć być może wkrótce zdecydują się na pożegnalną trasę. Jakkolwiek potoczą się dalsze losy zespołu, ich dorobek na zawsze pozostanie ważną częścią historii polskiej kultury.

Najczęstsze pytania

Do najpopularniejszych utworów w historii zespołu należą m.in. "Mniej niż zero", "Stacja Warszawa", "Zamki na piasku", "Na co komu dziś" i wiele innych.

Lady Pank regularnie koncertuje w całej Polsce. Informacje o trasach koncertowych można znaleźć na oficjalnej stronie zespołu oraz w mediach społecznościowych.

W skład Lady Pank wchodzą m.in. Janusz Panasewicz, Kuba Jabłoński, Krzysztof Kieliszkiewicz, Cezary Cieślak, Artur Pędziwiatr i Michał Grymuza.

Lady Pank otrzymali wiele branżowych wyróżnień, m.in. Fryderyki, MTV Music Awards, Superjedynki czy Złote i Platynowe Płyty.

Tak, ostatni album studyjny Lady Pank zatytułowany "Tańcz głupio" ukazał się w 2020 roku. Zespół już zapowiedział pracę nad kolejnymi premierami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
  2. Przełamująca granicę po 8 latach przerwy. Ta historia cię zaskoczy!
  3. Czy Chopin etiuda w c-moll zmieniła muzykę na zawsze?
  4. Piątka LemOn: nieokreślona piątka polskiego zespołu muzycznego
  5. Odkryj tajemnice i piękno nokturnów Chopina op. 9
Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska

Cześć! Jestem pasjonatką muzyki i dzielę się nią na blogu. Uwielbiam recenzować nowe albumy, dzielić się playlistami i inspiracjami muzycznymi. Moje wpisy to połączenie emocji, rytmu i dźwięku.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły