Mój Top Tygodnia

Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?”: analiza utworu

Autor Franciszek Cieślak
Franciszek Cieślak25.05.20246 min.
Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?”: analiza utworu

"Czego chcesz od nas, Panie?" to słynny utwór Jana Kochanowskiego, wybitnego renesansowego poety. Ten wstrząsający wiersz, napisany w obliczu tragedii, jaką była śmierć ukochanej córeczki Urszulki, wyraża bunt i pretensje do Boga. Kochanowski w poruszający sposób daje upust swojemu cierpieniu, jednocześnie stawiając trudne pytania o sens Bożej woli i utrapienia, jakie zsyła na ludzi. Utwór ten jest nie tylko przejmującym zapisem osobistego bólu, ale również głęboką refleksją nad kondycją ludzką i relacją człowieka z Bogiem.

Kluczowe wnioski:
 • Utwór wyraża sprzeciw i żal wobec Boga po śmierci ukochanego dziecka. Stawia trudne pytania o Boży plan.
 • Kochanowski w poruszający sposób opisuje własne cierpienie i żałobę. To przejmująca wypowiedź żałobnika.
 • Wiersz łączy w sobie osobistą tragedię z egzystencjalnymi rozważaniami. Ukazuje ludzką bezradność wobec śmierci.
 • To jeden z najważniejszych i najbardziej poruszających utworów w dorobku Kochanowskiego. Świadectwo ludzkiego bólu.
 • Słowa Kochanowskiego nadal poruszają i pozwalają wczuć się w rozpacz po stracie bliskiej osoby.

"Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?" - tło historyczne

Utwór "Czego chcesz od nas, Panie?" Jana Kochanowskiego powstał w tragicznych okolicznościach. W 1579 roku poeta stracił swoją ukochaną córeczkę Urszulkę, zaledwie 7-letnią dziewczynkę. To traumatyczne wydarzenie zainspirowało Kochanowskiego do napisania tego poruszającego wiersza, będącego zapisem ogromnego bólu po stracie dziecka.

Kochanowski żył w czasach renesansu, epoki przynoszącej wiele zmian w kulturze i sztuce. Jako jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu, wprowadził do literatury polskiej nowe gatunki poetyckie zaczerpnięte z tradycji antyku. W "Czego chcesz od nas, Panie?" posłużył się konwencją trenów - żałobnych pieśni opłakujących zmarłych, znanych już w starożytności.

Okoliczności powstania tego utworu rzucają światło na jego wyjątkowość. Kochanowski jako człowiek renesansu darzył zaufaniem rozum i naukę, kwestionował jednak ich wszechmoc w obliczu śmierci. Utrata dziecka była dla niego doświadczeniem tak bolesnym, że zaniepokoiła jego poglądy filozoficzne i skłoniła do zadawania trudnych pytań dotyczących kondycji ludzkiej.

Wiersz "Czego chcesz od nas, Panie?" wyróżnia się na tle innych dzieł Kochanowskiego szczerością i bezkompromisowością w wyrażaniu buntu wobec Boga. Poeta nie tylko opłakuje śmierć córki, ale także kwestionuje sens Bożego planu i przyczyny ludzkiego cierpienia. Ten głęboki sprzeciw wobec woli Stwórcy jest rewolucyjny w porównaniu z panującą wówczas pokorą wobec wyroków losu.

"Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?" - analiza gatunku

"Czego chcesz od nas, Panie?" Jana Kochanowskiego zaliczany jest do gatunku trenów - utworów żałobnych opłakujących śmierć bliskiej osoby. Tren jako gatunek ma swoje korzenie w tradycji antycznej, został jednak na nowo odkryty i rozpowszechniony w dobie renesansu, kiedy to twórcy czerpali inspirację z dziedzictwa kultury grecko-rzymskiej.

Kochanowski w mistrzowski sposób nawiązuje do konwencji trenów antycznych, np. słynnych Trenów Owidiusza. Podobnie jak starożytni mistrzowie, poeta prowadzi dialog z zaświatami, zwracając się bezpośrednio do utraconej osoby. Urszulka zostaje upersonifikowana i przywoływana wprost, co nadaje dziełu wyjątkową ekspresję emocjonalną.

Jednocześnie Kochanowski wprowadza do utworu elementy innowacyjne, wykraczające poza antyczny pierwowzór. Przede wszystkim niepokorna postawa wobec Boga i jawny bunt to cechy zupełnie nieobecne w klasycznym wzorcu literackim. Ponadto w swoim trenie Kochanowski miesza różne konwencje gatunkowe, łącząc elementy trenów z poezją filozoficzną i modlitewną.

 • Dzieło jest niewątpliwie dziełem nowatorskim, który wzbogacił gatunek trenu o nowe, świeże akcenty.
 • Kochanowski mistrzowsko przemyca w strukturę antycznego trenowego lamentu uniwersalne, egzystencjalne refleksje nad życiem i śmiercią.

Czytaj więcej: Mój top tygodnia: - wykresy, nowości, rekomendacje.

"Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?" - interpretacja

Pierwsza część "Czego chcesz od nas, Panie?" to poruszający lament ojca po stracie dziecka. Kochanowski w przejmujących słowach opisuje swoją rozpacz, wyrzuca Bogu okrucieństwo tego czynu i pyta wprost o powody takiego postępowania. Ten rodzaj bezkompromisowej szczerości i buntu wobec Stwórcy był czymś zupełnie rewolucyjnym jak na owe czasy.

W dalszych partiach wiersza ton staje się bardziej melancholijny i refleksyjny. Poeta rozważa nieuchronność śmierci i ulotność ludzkiego życia. Podkreśla jednak, że dla rodzica utrata dziecka jest szczególnie trudnym doświadczeniem, bowiem dzieci powinny przeżywać swoich rodziców zgodnie z naturalnym porządkiem rzeczy.

Kochanowski pozostawia jednak jakąś iskierkę nadziei, wzywając Boga, aby uleczył jego umęczoną duszę pogrążoną w żałobie. Ostatnie wersy sugerują, że mimo wątpliwości i sprzeciwu filozof przyjmuje Boży plan jako nieodgadniony i pogodził się z bólem utraty bliskiej osoby.

 • Całość obrazuje skomplikowany proces radzenia sobie z najgłębszą rozpaczą po utracie dziecka.
 • Utwór wyraża sprzeciw, ale także zrozumienie wobec porządku wyższego - ziemskiego cierpienia nie da się całkowicie pojąć ani uniknąć.

"Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?" - środki stylistyczne

Zdjęcie Jan Kochanowski - „Czego chcesz od nas, Panie?”: analiza utworu

Na płaszczyźnie językowej "Czego chcesz od nas, Panie?" Jana Kochanowskiego odznacza się niezwykłą siłą wyrazu. Poeta osiąga to dzieki umiejętnemu wykorzystaniu rozmaitych środków stylistycznych, budujących niezwykłą atmosferę tego poruszającego utworu.

Kochanowski posługuje się licznymi aposfrofami - bezpośrednimi zwrotami do Boga ("Panie", "Stwórco"), a także upersonifikowanej Śmierci i swojej zmarłej córeczki Urszulki. Te bezpośrednie apele zwiększają emocjonalny wydźwięk wiersza i tworzą wrażenie intymnej, szczerze z serca płynącej wypowiedzi.

Poeta chętnie korzysta również z powtórzeń, anafor i paralelizmów składniowych, które wyrażają głębię jego bólu i żalu ("Czemuś ją była na świat przywodził, iż go tak skosztowawszy zaraz ją odwodził..."). Nagromadzenie tych środków stylistycznych zwiększa dramatyzm słów i obrazów.

Podsumowanie

Utwór "Czego chcesz od nas, Panie?" Jana Kochanowskiego to poruszający tren żałobny, w którym poeta w szczery i odważny sposób wyraża swój bunt i pretensje do Boga po śmierci ukochanej córeczki Urszulki. Kochanowski nie tylko opłakuje tę stratę, ale także stawia trudne pytania o sens ludzkiego cierpienia i Bożą wolę.

Wiersz „Czego chcesz od nas, Panie?" Jana Kochanowskiego łączy osobistą tragedię z głębokimi rozważaniami filozoficznymi na temat kondycji ludzkiej. Dzięki mistrzowskiemu wykorzystaniu środków stylistycznych autor osiąga niezwykłą ekspresję emocjonalną i oddaje cały ogrom bólu po utracie dziecka. Utwór ten na trwałe wpisał się w kanon literatury jako wybitne świadectwo żałoby i ludzkich zmagań ze śmiercią.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
 2. Najlepsze wydarzenia ubiegłego tygodnia - musisz to zobaczyć!
 3. Poznaj 3 najważniejsze koncerty fortepianowe Chopina
 4. Natalia Przybysz: Odnalezione w wodnych odmętach TAM
 5. Jak muzyka Chopina wpłynęła na jego życie i twórczość?
Autor Franciszek Cieślak
Franciszek Cieślak

Od wielu lat interesuję się jazzem. Prowadzę blog, na którym piszę o tej muzyce. Dzielę się informacjami o znanych jazzmanach, zespołach, festiwalach. Polecam ciekawe płyty i relacjonuję koncerty.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły