Instrumenty drewniane - budowa, historia i najsłynniejsi wykonawcy

Instrumenty drewniane - budowa, historia i najsłynniejsi wykonawcy
Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska16.09.2023 | 6 min.

Instrumenty drewniane od wieków towarzyszą człowiekowi w tworzeniu muzyki. Ich różnorodność, bogactwo brzmienia i możliwości techniczne sprawiają, że są niezastąpione w wielu gatunkach i stylach muzycznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym niezwykłym instrumentom - ich rodzajom, budowie, historii oraz najwybitniejszym artystom.

Rodzaje instrumentów drewnianych

Instrumenty smyczkowe

Do grupy instrumentów smyczkowych zaliczamy przede wszystkim skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy. Ich dźwięk powstaje poprzez pocieranie strun smyczkiem. Wykonuje się je najczęściej z drewna świerkowego, klonowego lub jesionowego. Skrzypce charakteryzują się wysokim, przenikliwym brzmieniem. Altowiele grają nieco niżej, z cieplejszą barwą. Wiolonczele i kontrabasy odznaczają się niskimi, pełnymi dźwiękami.

Instrumenty dęte

Grupa instrumentów dętych jest bardzo szeroka - należą do niej m.in. flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon czy tuba. Wydobywany jest na nich dźwięk poprzez dmuchanie w ustnik oraz wibrację powietrza wewnątrz instrumnetu. Do ich produkcji używa się przede wszystkim drewna, ale także metalu i tworzyw sztucznych.

Instrumenty perkusyjne

Instrumenty perkusyjne, jak sama nazwa wskazuje, wydobywają dźwięki poprzez uderzanie. Należą do nich m.in. różnego rodzaju bębny, kotły, werble, grzechotki, trójkąty czy woodblocki. Wykonywane są z drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych. Cechuje je zróżnicowanie barwy i możliwość uzyskania interesujących efektów brzmieniowych.

Materiały do produkcji instrumentów

Rodzaje drewna

Najczęściej do budowy instrumentów drewnianych wykorzystuje się drewno świerkowe, klonowe, jesionowe, palisandrowe czy hebanowe. Każde z nich ma inne właściwości akustyczne i wizualne. Świerk ceniony jest za lekkość i akustykę, klon za ciepłą barwę dźwięku, a palisander za piękny wygląd i trwałość.

Inne materiały

Oprócz drewna, do produkcji używa się także tworzyw sztucznych, metali, skóry, próchna drzewnego czy włosia końskiego. Nowoczesne materiały kompozytowe pozwalają uzyskać lepsze parametry akustyczne i trwałość. Metale wzmacniają konstrukcję i pozytywnie wpływają na brzmienie.

Obróbka i wykańczanie

Kluczowe znaczenie ma precyzyjna obróbka drewna i jego wykończenie lakierem, olejami czy politurami. Pozwala to uzyskać gładką powierzchnię, podkreślić rysunek słojów drewna i zabezpieczyć instrument przed wpływem czynników zewnętrznych.

Historia instrumentów drewnianych

Instrumenty ludowe

Początki instrumentów drewnianych sięgają czasów prehistorycznych. Pierwotni ludzie wykorzystywali proste konstrukcje do rytualnych celów. Z czasem powstały bardziej zaawansowane instrumenty, jak liry, harfy, flety i bębny.

Rozwój w średniowieczu

W średniowieczu instrumentarium wzbogaciło się o nowe rodzaje lutni, skrzypiec, dud i instrumentów klawiszowych. Rozwijały się szkoły lutnicze dbające o jakość i postęp w konstrukcji. Muzyka zyskiwała na znaczeniu.

Doskonalenie w XVII-XVIII wieku

W epoce baroku i klasycyzmu nastąpił złoty wiek budownictwa instrumentów. Ulepszono parametry akustyczne i możliwości techniczne, co pozwoliło kompozytorom tworzyć coraz bardziej wymagające utwory.

Słynni producenci instrumentów

Warsztaty lutnicze

Sławę zdobyli lutnicy tacy jak Stradivari czy Guarneri, których instrumenty do dziś cenione są za doskonałą jakość brzmienia i precyzję wykonania. Ich prace kontynuują współczesne pracownie lutnicze.

Manufaktury instrumentów dętych

Markami z tradycjami są m.in. Buffet Crampon produkujący oboje i klarnety, czy Bach specjalizujący się w trąbkach i puzonach. Dbano w nich zawsze o innowacje i wyszukane materiały.

Wytwórnie perkusyjne

Firmy takie jak Meinl, Pearl czy Tama oferują szeroką gamę wysokiej jakości instrumentów perkusyjnych - od bębnów po ksylofony. Często łączą tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi technologiami.

Artyści grający na instrumentach drewnianych

Skrzypkowie i altowioliści

Wybitnymi wirtuozami skrzypiec byli m.in. Niccolo Paganini, Jascha Heifetz czy polski Henryk Wieniawski. Wśród altowiolistów sławę zdobyli m.in. William Primrose i Yuri Bashmet.

Flecistki i oboiści

Mistrzami gry na flecie byli Jean-Pierre Rampal i James Galway, na oboju zaś Heinz Holliger i Omar Zoboli. Udowodnili oni wirtuozowskie możliwości tych instrumentów.

Perkusiści i wirtuozi instrumentów ludowych

Spod rąk perkusistów, jak Gene Krupa czy Buddy Rich, proste drewniane werble zamieniały się w fascynujące solowe instrumenty. Z kolei np. polski multiinstrumentalista Sławomir Żerańska wydobywał niezwykłe brzmienia z ludowych instrumentów pasterskich i okaryn.

Instrumenty drewniane we współczesnej muzyce

Muzyka klasyczna

W muzyce poważnej instrumenty drewniane wciąż odgrywają kluczową rolę - zarówno w orkiestrach symfonicznych, jak i w kameralistyce czy solowych występach.

Jazz i muzyka rozrywkowa

W jazzie niezastąpione są saksofony, kontrabasy czy perkusja. Z kolei w popie słyszymy często drewniane instrumenty etniczne i perkusyjne wzbogacające brzmienie.

Folk i world music

W muzyce ludowej i etnicznej instrumenty drewniane stanowią podstawę - to one w największym stopniu kształtują jej niepowtarzalny charakter. Wykorzystuje się tu bogactwo tradycyjnych i regionalnych instrumentów.

Podsumowanie

Instrumenty drewniane są nieodłączną częścią muzyki od zarania dziejów. Ich różnorodność pozwala artystom na bezgraniczną ekspresję i tworzenie niezapomnianych dźwięków. Mimo upływu wieków i postępu technologicznego nadal pozostają one niezastąpione, cenione za subtelność i bogactwo barw. Dzięki wytężonej pracy wielu pokoleń rzemieślników i muzyków drewniane instrumenty osiągnęły perfekcję brzmieniową i techniczną, która wciąż zachwyca - i z pewnością jeszcze długo będzie zachwycać - melomanów na całym świecie.

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma jednego idealnego drewna. Różne gatunki mają odmienne właściwości i są odpowiednie do konkretnych instrumentów. Np. świerk sprawdza się w instrumentach smyczkowych, klon w dętych drewnianych, a heban w gitarach.

Zależy to od rodzaju i stopnia skomplikowania instrumentu. Proste instrumenty ludowe można wykonać w kilka dni. Jednak np. skrzypce stradivariusowskie powstawały nawet przez rok.

Stare instrumenty, zwłaszcza z XVII-XVIII wieku, cechuje wyjątkowa jakość drewna i ręcznego wykonania. Często też mają swoją bogatą historię i były używane przez sławnych artystów.

Zdecydowanie tak. Mimo rozwoju technologii nic nie jest w stanie w pełni odtworzyć ciepła i niuanasów brzmienia prawdziwych instrumentów. One zawsze pozostaną nieodzownym elementem muzyki.

Przede wszystkim trzymać je w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Regularnie czyścić i smarować ruchome części. Unikać uderzeń i gwałtownych zmian klimatu. Raz do roku zlecać profesjonalną kontrolę i konserwację.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polskie festiwale muzyczne - które są warte uwagi w tym roku?
  2. Muzyka - niezastąpiona towarzyszka treningu i rozgrzewki
  3. Ćwiczenia oddechowe dla wokalistów - poznaj skuteczne techniki
  4. Higiena i konserwacja instrumentów - jak dbać o sprzęt muzyczny?
  5. Zdrowie głosu wokalisty - ćwiczenia i porady logopedy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Nikola Ostrowska
Nikola Ostrowska

Cześć! Jestem pasjonatką muzyki i dzielę się nią na blogu. Uwielbiam recenzować nowe albumy, dzielić się playlistami i inspiracjami muzycznymi. Moje wpisy to połączenie emocji, rytmu i dźwięku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły